2011 Winners

RED GROUP – RADIO

CATEGORY R-1 OUTSTANDING COMMERCIAL
WON BY: WRXP, NEW YORK
TITLE: ARCADE FIRE

CATEGORY R-2 OUTSTANDING PROMOTION ANNOUNCEMENT OR SERIES
WON BY: WWRL, NEW YORK
TITLE: MASTER OF CONTRADICTIONS

CATEGORY R-3 OUTSTANDING PUBLIC SERVICE ANNOUNCEMENT/CAMPAIGN
WON BY: WQBU, NEW YORK
TITLE: VIRGIN de GUADALUPE

CATEGORY R-4 OUTSTANDING PUBLIC AFFAIRS PROGRAM OR SERIES
WON BY: WFUV, NEW YORK
TITLE: CITYSCAPE: MUSIC EDUCATION

CATEGORY R-5 OUTSTANDING SPOT NEWS
WON BY: WINS, NEW YORK
TITLE: TIMES SQUARE CAR BOMB

CATEGORY R-6 OUTSTANDING LOCAL NEWSCAST
WON BY: WINS, NEW YORK
TITLE: AM DRIVE 10/20

CATEGORY R-7 OUTSTANDING FEATURE STORY
WON BY: WNYC, NEW YORK
TITLE: BACK TO THE MIDDLE EAST

CATEGORY R-8 OUTSTANDING STATION SPONSORED EVENT
WON BY: WOR, NEW YORK
TITLE: SHINING STAR TALENT SEARCH

CATEGORY R-9 OUTSTANDING ON-AIR BROADCAST PERSONALITY OR TEAM
WON BY: WQHT, NEW YORK
TITLE: ANGIE’S BIGGEST INTERVIEWS

CATEGORY R-10 OUTSTANDING LOCAL SPORTING EVENT
WON BY: WFUV, NEW YORK
TITLE: FORDHAM – ST. JOHN’S BASKETBALL

CATEGORY R-11 OUTSTANDING SPORTSCAST
WON BY: WFUV, NEW YORK
TITLE: 10-30-50

GREEN GROUP – TELEVISION

CATEGORY T-1 OUTSTANDING COMMERCIAL
WON BY: WPTZ, PLATTSBURGH
TITLE: US AIRWAYS “BOSTON”

CATEGORY T-2 OUTSTANDING PROMOTION ANNOUNCEMENT OR SERIES
WON BY: WBNG, JOHNSON CITY
TITLE: ACTION NEWS – MORE LOCAL NEWS

CATEGORY T-3 OUTSTANDING PUBLIC SERVICE ANNOUNCEMENT/CAMPAIGN
WON BY: WWNY, WATERTOWN
TITLE: VICTIM’S ASSISTANCE CENTER “CHILD ADVOCACY PROGRAM”

CATEGORY T-4 OUTSTANDING PUBLIC AFFAIRS PROGRAM OR SERIES
WON BY: WRNN, RYE BROOK
TITLE: HARVEST OF HUNGER

CATEGORY T-5 OUTSTANDING SPOT NEWS
WON BY: WKTV, UTICA
TITLE: BANK ROBBERY/OFFICER SHOT

CATEGORY T-6 OUTSTANDING HARD NEWS STORY
WON BY: WBNG, JOHNSON CITY
TITLE: ABANDONED CHILDREN

CATEGORY T-7 OUTSTANDING FEATURE NEWS STORY
WON BY: WKTV, UTICA
TITLE: CANOE CLASSIC

CATEGORY T-8 OUTSTANDING LOCALLY ORIGINATED NEWSCAST
WON BY: WETM, ELMIRA
TITLE: WETM 18 NEWS AT 6

CATEGORY T-9 OUTSTANDING DOCUMENTARY PROGRAM
WON BY: WCFE, PLATTSBURGH
TITLE: CIRQUE du SOLEIL – FLOWERS IN THE DESERT

CATEGORY T-10 OUTSTANDING LOCAL SPORTING EVENT
WON BY: WKTV, UTICA
TITLE: BOILERMAKER 2010

CATEGORY T-11 OUTSTANDING SPORTSCAST
WON BY: WETM, ELMIRA
TITLE: 6 PM SPORTS

CATEGORY T-13 OUTSTANDING LOCALLY PRODUCED TV SHOW
WON BY: WCFE, PLATTSBURGH
TITLE: ART EXPRESS – POWERFUL PERFORMERS

BLUE GROUP – RADIO

CATEGORY R-1 OUTSTANDING COMMERCIAL
WON BY: WTRY, ALBANY
TITLE: DON’T HAVE TO SING FOR ALTO GRILL

CATEGORY R-2 OUTSTANDING PROMOTION ANNOUNCEMENT OR SERIES
WON BY: WGY, ALBANY
TITLE: WINTER WEATHER MANIA

CATEGORY R-3 OUTSTANDING PUBLIC SERVICE ANNOUNCEMENT/CAMPAIGN
WON BY: WWHT, SYRACUSE
TITLE: SYRACUSE CITY SCHOOL DISTRICT ITC SCHOOL CAMPAIGN

CATEGORY R-4 OUTSTANDING PUBLIC AFFAIRS PROGRAM OR SERIES
WON BY: WXXI, ROCHESTER
TITLE: STATE OF DISREPAIR

CATEGORY R-5 OUTSTANDING SPOT NEWS
WON BY: WAMC, ALBANY
TITLE: NORTH COUNTRY QUAKES

CATEGORY R-6 OUTSTANDING LOCAL NEWSCAST
WON BY: WHAM, ROCHESTER
TITLE: THE WHAM 8 AM NEWS 10/20/10

CATEGORY R-7 OUTSTANDING FEATURE STORY
WON BY: WXXI, ROCHESTER
TITLE: ROCHESTER INTERFAITH HOSPITALITY

CATEGORY R-8 OUTSTANDING STATION SPONSORED EVENT
WON BY: WGY, ALBANY
TITLE: 2010 RADIOTHON

CATEGORY R-9 OUTSTANDING ON-AIR BROADCAST PERSONALITY OR TEAM
WON BY: WTKW, SYRACUSE
TITLE: THE GOMEZ & DAVE MORNING SHOW SAMPLE

CATEGORY R-11 OUTSTANDING SPORTSCAST
WON BY: WTKW, SYRACUSE
TITLE: TK 99 SPORTS PUNCH

BLUE GROUP – TELEVISION

CATEGORY T-1 OUTSTANDING COMMERCIAL
WON BY: WHAM, ROCHESTER
TITLE: THE SUMMIT AT BRIGHTON – “SENIOR LIFE CENTER”

CATEGORY T-2 OUTSTANDING PROMOTION ANNOUNCEMENT OR SERIES
WON BY: WSYR, SYRACUSE
TITLE: BEEN THERE, ALWAYS HERE

CATEGORY T-3 OUTSTANDING PUBLIC SERVICE ANNOUNCEMENT/CAMPAIGN
WON BY: WXXA, ALBANY
TITLE: FREIHOFER’S RUN FOR WOMEN PSA

CATEGORY T-4 OUTSTANDING PUBLIC AFFAIRS PROGRAM OR SERIES
WON BY: WLNY, LONG ISLAND
TITLE: MAIN STREET MAKEOVER

CATEGORY T-5 OUTSTANDING SPOT NEWS
WON BY: WSYR, SYRACUSE
TITLE: APRIL FLASH FLOOD

CATEGORY T-6 OUTSTANDING HARD NEWS STORY
WON BY: WNYT, ALBANY
TITLE: STATE POLICE RAISES

CATEGORY T-7 OUTSTANDING FEATURE NEWS STORY
WON BY: WGRZ, BUFFALO
TITLE: VET BRACELET

CATEGORY T-8 OUTSTANDING LOCALLY ORIGINATED NEWSCAST
WON BY: WGRZ, BUFFALO
TITLE: CHANNEL 2 NEWS FIRST AT FIVE

CATEGORY T-9 OUTSTANDING DOCUMENTARY PROGRAM
WON BY: WNED, BUFFALO
TITLE: BUFFALO’S VOICES OF STEEL

CATEGORY T-10 OUTSTANDING LOCAL SPORTING EVENT
WON BY: WGRZ, BUFFALO
TITLE: SECTION VI HIGH SCHOOL BASKETBALL CHAMPIONSHIPS

CATEGORY T-11 OUTSTANDING SPORTSCAST
WON BY: WHAM, ROCHESTER
TITLE: 13WHAM NEWS AT 6

CATEGORY T-12 OUTSTANDING INDIVIDUAL PROGRAM OR SERIES DESIGNED FOR CHILDREN
WON BY: WXXI, ROCHESTER
TITLE: ASSIGNMENT THE WORLD

CATEGORY T-13 OUTSTANDING LOCALLY PRODUCED TV SHOW
WON BY: WLIW, LONG ISLAND
TITLE: HEROIN HITS LONG ISLAND: A METROFOCUS SPECIAL

GREEN GROUP – RADIO

CATEGORY R-1 OUTSTANDING COMMERCIAL
WON BY: WPKF, POUGHKEEPSIE
TITLE: A.N.N. TRANSPORTATION “MINI VAN PROM”

CATEGORY R-2 OUTSTANDING PROMOTION ANNOUNCEMENT OR SERIES
WON BY: WFRG, MARCY
TITLE: WFRG FROGFEST PROMO

CATEGORY R-3 OUTSTANDING PUBLIC SERVICE ANNOUNCEMENT/CAMPAIGN
WON BY: WPDH, POUGHKEEPSIE
TITLE: THE LET’S GO VETS WEEKEND

CATEGORY R-4 OUTSTANDING PUBLIC AFFAIRS PROGRAM OR SERIES
WON BY: WRVO, OSWEGO
TITLE: COMMUNITY FORUM: THE SCIENCE OF HYDROFRACKING

CATEGORY R-5 OUTSTANDING SPOT NEWS
WON BY: WIBX, MARCY
TITLE: SHOOTING AT AT&T STORE

CATEGORY R-6 OUTSTANDING LOCAL NEWSCAST
WON BY: WIBX, MARCY
TITLE: TORNADO/FLOODING NEWS UPDATE

CATEGORY R-7 OUTSTANDING FEATURE STORY
WON BY: WRVO, OSWEGO
TITLE: HEALTH RISKS OF EATING TOO MANY FISH

CATEGORY R-8 OUTSTANDING STATION SPONSORED EVENT
WON BY: WAVR, WAVERLY
TITLE: CHRISTMAS IS FOR KIDS

CATEGORY R-9 OUTSTANDING ON-AIR BROADCAST PERSONALITY OR TEAM
WON BY: WFRY, WATERTOWN
TITLE: THE MORNING SPLASH WITH JAMES POND & CRICKET

CATEGORY R-10 OUTSTANDING LOCAL SPORTING EVENT
WON BY: WIBX, MARCY
TITLE: CLASS “D” BOYS BASKETBALL STATE FINAL GAME

CATEGORY R-11 OUTSTANDING SPORTSCAST
WON BY: WCKM, GLENS FALLS
TITLE: HIGH SCHOOL SPORTS SCOREBOARD

RED GROUP – TELEVISION

CATEGORY T-2 OUTSTANDING PROMOTION ANNOUNCEMENT OR SERIES
WON BY: WXTV, NEW YORK
TITLE: X-FINAL

CATEGORY T-5 OUTSTANDING SPOT NEWS
WON BY: WCBS, NEW YORK
TITLE: CBS 2 NEWS AT 11: GAS EXPLOSION

CATEGORY T-6 OUTSTANDING HARD NEWS STORY
WON BY: WCBS, NEW YORK
TITLE: STATEN ISLAND BIAS ATTACKS

CATEGORY T-7 OUTSTANDING FEATURE NEWS STORY
WON BY: WCBS, NEW YORK
TITLE: ROBO-TRIPPING

CATEGORY T-8 OUTSTANDING LOCALLY ORIGINATED NEWSCAST
WON BY: WCBS, NEW YORK
TITLE: CBS 2 NEWS AT 11: TORNADOS HIT NYC

CATEGORY T-11 OUTSTANDING SPORTSCAST
WON BY: WCBS, NEW YORK
TITLE: ROAD TO GLORY: FEUD IN FOXBOROUGH

CATEGORY T-13 OUTSTANDING LOCALLY PRODUCED TV SHOW
WON BY: WPIX, NEW YORK
TITLE: PIX 11 PRESENTS 2011 N.Y. INTERNATIONAL AUTO SHOW